Committees

International Advisory Committee (In Last Name Alphabetic Order)

Chair:
Simon C. Lin , Academia Sinica, Taiwan

Mohammad Al-Turany , FAIR, Germany

Sunanda Banerjee, Fermilab, USA

Dario Barberis, CERN & Genoa University/INFN, Switzerland

Lothar Bauerdick, Fermilab, USA

Ian Bird, CERN, Switzerland

Amber Boehnlein, U.S. Department of Energy, USA

Kors Bos, CERN, Switzerland

Federico Carminati, CERN, Switzerland

Philippe Charpentier, CERN, Switzerland

Gang Chen, Institute of High Energy Physics, China

Peter Clarke, University of Edinburgh, U.K.

Michael Ernst, Brookhaven National Laboratory, USA

David Foster, CERN, Switzerland

Merino Gonzalo, CIEMAT, Spain

John Gordon, STFC-RAL, U.K.

Volker Guelzow, Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY, Hamburg, Germany

John Harvey, CERN, Switzerland

Frederic Hemmer, CERN, Switzerland

Hafeez Hoorani, NCP, Pakistan

Viatcheslav Ilyin, Moscow State University, Russia

Matthias Kasemann, DESY, Germany

Nobuhiko Katayama, KEK, Japan

Milos Lokajíček, FZU Prague, Czech Republic

David Malon, ANL, USA

Pere Mato Vila, CERN, Switzerland

Mirco Mazzucato, INFN CNAF, Italy

Richard Mount, SLAC, USA

Harvey Newman, Caltech, USA

Mitsuaki Nozaki, KEK, Japan

Farid Ould-Saada, University of Oslo, Norway

Ruth Pordes, Fermilab, USA

Hiroshi Sakamoto, The University of Tokyo, Japan

Alberto Santoro, UERJ, Brazil

Jim Shank, Boston University, USA

Alan Silverman, CERN, Switzerland

Randy Sobie , University of Victoria, Canada

Dongchul Son, Kyungpook National University, South Korea

Reda Tafirout , TRIUMF, Canada

Victoria White, Fermilab, USA

Guy Wormser, LAL, France

Frank Wuerthwein, UCSD, USA

Charles Young, SLAC, USA

Program Committee (In Last Name Alphabetic Order)

Chair:
Simon C. Lin, Academia Sinica, Taiwan

Online Computing Track
Y.H. Chang, National Central University, Taiwan

Harry Cheung, Fermilab, U.S.A.

Niko Neufeld, CERN, Switzerland

Event Processing Track
Fabio Cossutti, INFN Trieste, Italy

Oliver Gutsche, Fermilab, U.S.A.

Ryosuke Itoh, KEK, Japan

Software Engineering, Data Stores, and Databases Track
Marco Cattaneo, CERN, Switzerland

Gang Chen, Chinese Academy of Sciences, China

Stefan Roiser, CERN, Switzerland

Distributed Processing and Analysis Track
Kai-Feng Chen, National Taiwan University, Taiwan

Ulrik Egede, Imperial College London, U.K.

Ian Fisk, Fermilab, U.S.A.

Fons Rademakers, CERN, Switzerland

Torre Wenaus, BNL, U.S.A.

Computing Fabrics and Networking Technologies Track
Harvey Newman, Caltech, U.S.A.

Bernd Panzer-Steindel, CERN, Switzerland

Antonio Wong, BNL, U.S.A.

Grid and Cloud Middleware Track
Alberto Di Meglio, CERN, Switzerland

Markus Schulz, CERN, Switzerland

Collaborative Tools Track
Joao Correia Fernandes, CERN, Switzerland

Philippe Galvez, Caltech, U.S.A.

Milos Lokajicek, FZU Prague, Czech Republic