Programs:

(Further program details of various events will be updated soon.)

A Workshop on Volunteer Computing - Asia @ home (detail)

Date: 16th -17th April 2009
Venue: 3F, Building for Humanities and Social Science, Academia Sinica

16th April 2009 (Thursday)

Time
Conference Room 2
08:30 Registration
09:00 Welcome
Simon C. LIN, ASGC, TW
09:05 Introduction to the workshop and its objectives
Francois GREY, UNOSAT, CERN, CH
09:15 Introduction to volunteer computing and BOINC
David ANDERSON, U.C. Berkeley Space Sciences Laboratory, USA
10:00 Hands-on exercise: Familiarization with the BOINC client
10:45 Coffee break
11:00 Case study 1: Africa@home
Christian PELLEGRINI, University of Geneva, CH
11:30 Case study 2: LHC@home
Ben SEGAL, CERN, CH
11:30 Open session
(Participants invited to briefly present their volunteer computing plans and ideas)
12:00 Q&A
12:30 Lunch (Recreation Hall, 4F)
14:00 Introduction to the BOINC software
David ANDERSON, U.C. Berkeley Space Sciences Laboratory, USA
15:15 Coffee break
15:30 Hands-on exercise: Creating a BOINC project
17:30 End of session
18:00 Asia@home Dinner


17th April 2009 (Friday)

Time
Conference Room 2
09:00 Case study 3: MalariaControl.net
Nicolas MAIRE, Swiss Tropical Institute, CH
09:30 Case study 4: Jarifa and Extremadura@home
Daniel Lombraña González, ES
10:00 Coffee Break
10:30 EDGeS: Interconnecting Desktop and Service Grids
Peter KACSUK & Jozsef KOVACS, MTA SZTAKI, HU
12:30 Lunch (Recreation Hall, 4F)
13:30 BOINC and Cloud Computing
Derrick Kondo, INRIA, FR
14:00 Cloud Computing Demo
Derrick Kondo, INRIA, FR
14:30 Volunteer Thinking and Bossa 
David ANDERSON, U.C. Berkeley Space Sciences Laboratory, USA
15:15 Case Study 5: Africa Map
Ana Gago Da SILVA, UNOSAT, CH
15:45 Coffee Break
16:15 Hands-on exercise: Working with Bossa
17:00 Q&A
17:15 Workshop Evaluation
17:30 End of Workshop





Grid Tutorial and Security Training (detail)

Date: 18th -19th April 2009
Venue: 3F, Building for Humanities and Social Science, Academia Sinica

18th April 2009 (Saturday)
Time
Conference Room 2
08:30 Registration
09:00~09:30 Introduction to EGEE and gLite middleware
Giuseppe ANDRONICO, INFN, IT
09:30~11:00 gLite Middleware – PART I
“Authorization and Authentication in gLite”
Marco FARGETTA, INFN, IT

“Introduction for Job Submission and Practical”
Giuseppe La ROCCA, INFN, IT
11:00~11:30 Coffee Break
11:30~12:30 gLite Middlweare – PART II
“Introduction for Data Management and Practical”
Antonio CALANDUCCI, INFN, IT
12:30~13:30 Lunch
13:30~15:00 Metadata Catalog
“AMGA Introduction”
Antonio CALANDUCCI, INFN, IT

“AMGA Hands on for Users”
Soonwook HWANG, KISTI, KR
15:00~15:30 Coffee Break
15:30~16:10 Introduction for SRM-SRB Interface
WeiLong UENG, ASGC, TW
16:10~16:40 SRM-SRB Interface Installation
WeiLong UENG, ASGC, TW
16:40 ~18:00 SRM-SRB APIs
FuMin TSAI, ASGC, TW

19th April 2009 (Sunday)
Time
Conference Room 2
09:00~10:00 Introduction for Grid Application Platform
WeiLong UENG, ASGC, TW
10:00~11:00 How to port an application to GAP
Mason HSIUNG, ASGC, TW
11:00~11:30 Coffee Break
11:30~12:30  Virtual Screening Service Introduction and Practical
Mason HSIUNG, ASGC, TW
12:30~13:30 Lunch
13:30~13:45 Security Training
“Introduction”
Mingchao MA, STF-RAL, UK
13:45~14:15 Security Policy
David KELSEY, STF-RAL, UK
14:15~15:10 Grid Security and Incident Handling
Mingchao MA, STF-RAL, UK
15:10~15:30 Coffee Break
15:30~16:00 SSC3 at AP ROC
Jinny CHIEN, ASGC, TW
16:00~17:00 Middleware Security
David GROEP, NIKHEF, Netherlands
17:00~17:30 Questions & Discussion




EUAsiaGrid Closed Meeting (detail)
APGridPMA Meeting (detail)
iRODS Workshop
(detail)

Date: 20th April 2009
Venue: 3F, Building for Humanities and Social Science, Academia Sinica

20th April 2009 (Monday)
Time
iRODS Workshop
Conference Room 1
EUAsiaGrid Meeting
Conference Room 2
APGridPMA Meeting
Media Conference Room
08:30~09:00 Registration

09:00~10:00

Introduction to iRODS Technology
Reagan MOORE,
UNC-CH, US
EUAsiaGrid Meeting
(Closed Meeting)
APGridPMA Meeting
(Closed Meeting)

10:00~10:30

Open discussion with workshop participants on their data management needs
Reagan MOORE,
UNC-CH, US
10:30~10:45 ASGC Presentation
WeiLong UENG,
ASGC, TW
Coffee Break
(10:30~11:00)
Coffee Break
(10:20~10:45)
10:45~11:00 Coffee Break APGridPMA Meeting
(Closed Meeting)
11:00~12:00 Installation of iRODS clients on participant systems (Windows, Mac, Linux)
Reagan MOORE, UNC-CH, US
EUAsiaGrid Meeting
(Closed Meeting)
12:00~12:30 Initial demonstration of iRODS client access
Reagan MOORE, UNC-CH, US
Lunch
(12:00~14:00)
Lunch
(12:00~14:00)
12:30~14:00 Lunch
14:00~15:00 Introduction to iRODS rules and micro-services
Reagan MOORE, UNC-CH, US
EUAsiaGrid Meeting
(Closed Meeting)
APGridPMA Meeting
(Closed Meeting)
15:00~15:30 Demonstration of federation of data grids
Reagan MOORE, UNC-CH, US
15:30~16:00 Coffee Break
16:00 ~16:30 Demonstration of WebDav interface to iRODS
Shunde ZHANG, Australia research Collaborative service, AU
EUAsiaGrid Meeting
(Closed Meeting)
APGridPMA Meeting
(Closed Meeting)
16:30 ~17:00 Discussion of KEK use and evaluation of iRODS
Yoshimi IIDA, KEK, JP
17:00 ~18:00 Open discussion of iRODS applications
Reagan MOORE, UNC-CH, US

Note:

  • Please be noted that EUAsiaGrid Closed Meeting is restricted to EUAsiaGrid partners only.
  • Please be noted that APGridPMA Closed Meeting is restricted to members of the APGridPMA, EUGridPMA, and TAGPMA. Otherwise, attendance is by invitation only.



Symposium

Date: 21st -23rd April 2009
Venue: 3F, Building for Humanities and Social Science, Academia Sinica

21st April 2009 (Tuesday)
Time
Conference Room 1
Conference Room 2
Media Conference Room
08:30~09:00 Registration

09:00~09:50

  Opening Ceremony & Keynote Speech I

Opening Remarks:
Simon C. LIN, ASGC, TW
Robert JONES, CERN, CH

Keynote Speaker:
A Tour of Citizen Cyber-Science
David ANDERSON, U.C. Berkeley Space Sciences Laboratory, USA
 
09:50~10:30 Group Photo & Coffee Break
10:30~12:30
Grid Activities in Asia Pacific I

Chair:
Marco Paganoni, INFN, IT

Speakers:

“Status of GRID Related Activities in Japanese High Energy Physics”
Takashi Sasaki,
KEK, JP

“e-Infrastructure for Taiwan and International Collaboration”
Simon C. Lin & Eric Yen, Academia Sinica, TW

Recent Development in Grid Computing & e-Infrastructures in India
*Dipak Singh, ERNET, IN
P.S. Dhekne, BARC Mumbai, IN

“Informatics and GIS Applications for Risk Management”
Royol Chitradon,
HAII, TH

“The Philippine e-Science Grid: Status and Ongoing Researches”
Rey Vincent B, ASTI, PH

“BIRUNI GRID: UPM’s Resource Contribution to EUAsiaGrid Through TEIN3”
Suhaimi Napis, UPM, MY


“Research and Deployment Hospital Open Software Platform for e-health on the Grid System at VAST”
Dao Van Tuyet, IAMI, VN
 
12:30~14:00 Lunch (4F)
14:00~15:30

Grid Security & Networking I

Chair:
David Kelsey,
RAL, UK

Speaker:
“Federation-based Identity Systems and Grid Security”
Mine Altunay, Fermi National
Accelerator Lab, US
(present by Steven Timm)

“Integrating Federations into the International Grid Trust Fabric”

David Groep,
NIKHEF, NL

“Flexible Authentication and Credential Management for e-Science”

Naotaka Yamamoto,
AIST, JP

Digital Library & Content Management

Chair:
Reagan Moore,
UNC-CH, US

Speakers:
“Shibboleth and Federated Access Management in iRODS Data Grids”
Mark Hedges,
King's College London, UK

“Structured Data Resources Integration”
Tobias Blanke,
King's College London, UK

“Data Grids to Preserve Cultural Heritage”
Antonio Calanducci,
INFN Catania, IT
Application - High Energy Physics I

Chair:
Klaus-Peter Mickel,
Karlsruhe Institute of Technology, DE

Speakers:
“Performance of a Disk Storage System at a Tier‐2 Site”
Hiroyuki Matsunaga, University of Tokyo, JP

“Distributed Computing Models for Super Belle Experiment”
Takanori Hara,
Osaka Univ., JP
15:30~16:00 Coffee Break
16:00 ~17:30

Grid Security &Networking II

Chair:
David Kelsey,
RAL, UK

Speaker:
“EGEE Operational Security”

Mingchao Ma,
Rutherford Appleton Laboratory, UK

“Review on Concurrent Data Transfer in Grid Computing”

Muhammad Farhan Sjaugi,
Universiti Putra Malaysia, MY

“SVOPME: A Scalable Virtual Organization Privileges Management Environment”
Nanbor Wang,
Tech‐X Corporation, US

Grid Middleware & Interoperability I

Chair:
Robert Jones,
CERN, CH

Speaker:
“Towards Sustainability: An Interoperability Outline for a Regional ARC based Infrastructure into the EGEE Infrastructures”
Michael Gronager,
NDGF / NORDUnet A/S, DK

“Enabling Interoperability with the Open Standards‐based Data Movement Interface in UNICORE”

Shahbaz Memon,
Forschungszentrum Juelich, DE

“Grid Interoperability via the FermiGrid Site Gateway”
Steven Timm,
Fermi National Accelerator Laboratory, US
Application - High Energy Physics II

Chair:
Ian Bird,
CERN, CH

Speakers:
“The Current Status And Plan of Cyber Infrastructure for High Energy Physics in Korea”
*Soonwook Hwang,
Kihyeon Cho, KISTI, KR

“The ALICE Tier-2 Centre at GSI”
Peter Malzacher,
GSI, DE

“The PacCAF Grid Portal for the CDF Experiment”
Suen Hou,
Academia Sinica, TW

“Running a site in the grid outback”
Tim Dyce,
UNIMELB, AU
18:30 Reception

Date : 22nd April 2009 (Wednesday)
Time
Conference Room 1
Conference Room 2
Media Conference Room
09:00~09:20 Registration

09:20~10:00

  Keynote Speech II

Chair:
Robert Jones, CERN, CH

Speaker:
“Climbing Mount Exaflop – Computing for the Square Kilometre Array”
Tim CORNWELL,
CSIRO/ ATNF, AU
 
10:00~10:30 Coffee Break
10:30~12:30
Grid Activities in Asia Pacific II

Chair:

Simon C. LIN,
Academia Sinica, TW

Speakers:
“The EUAsiaGrid Project: Paving the Way Towards a Global e-Science Infrastructure in the Asia-Pacific Region”
Marco Paganoni,
INFN, IT

“Grid in Cyber Science Infrastructure”
Kento Aida,
National Institute of Informatics, JP

“Computing and Information Grid Development in Thailand”
Sornthep Vannarat, NECTEC, TH

“MIMOS Grid Activities in Malaysia”
Fairus Khalid,
MIMOS, MY

“Grid Services Ecosystem”

Hing-Yan Lee,
IDA, SG


“EU-FP7 NCP-Taiwan”

Jeremy C. Sykes,
NCP, TW
 
12:30~14:00 Lunch (4F) (Program Committee Meeting – 9F)
14:00~15:30 Environmental Monitoring & Disaster Mitigation & Earth Sciences

Chair:
Bor-Shouh HUANG,
Academia Sinica, TW

Speakers:
“GRASS GIS in Grid Environment”
Ana Gago da Silva,
UNOSAT (UNITAR), CH

“Seismic Array Observations in Vietnam for Investigating Tectonic deformation of Southeast Asia and the Deep Earth’s Interior”
Bor-Shouh HUANG,
Academia Sinica, TW

“Carbon Dioxide Flux Data Computing and Data Warehouses Using Grid Techniques”

Jims Hsu,
ASGC, TW

“An Open Based Architecture for Disaster Management”
Lan-Kun Chung,
GIS Center, Feng Chia University, TW


Grid Middleware & Interoperability II

Chair:
Ian Bird,
CERN, CH

Speaker:
“Using Hadoop as a Storage Element on the WLCG”
Brian Bockelman,
University of Nebraska-Lincoln, US

“Grid Interoperation: SRM-SRB Development”

Wei-Long Ueng,
ASGC, TW

“Design and Implementation of WS-DAIR for AMGA”
Namgyu Kim,
KISTI, KR

“GridMate ‐ The Grid Matlab Extension”

Thomas Jejkal,
Institute for Data Processing and Electronics Forschungszentrum, DE

“Grid Workflow Management System”
Giovanni Aloisio,
*Maria Mirto
University of Salento, Lecce & SPACI Consortium, IT
Application - Humanities & Social Sciences I

Chair:
Tobias BLANKE,
King’s College London, UK

Speakers:
“From Volunteer Computing to Volunteer Thinking and Beyond”
Christian PELLEGRINI,
University of Geneva, CH

“Mashing Up the Grid: Web 2.0, GIS, and the Humanities Grid”
David J. Bodenhamer, IUPUI, US

“Humanities Digital Deluge: A Grid-Based Solution to Serendipity, Sustainability, and Scholarship?”

Paul S Ell,
Queen’s University, Belfast, UK

“e-Infrastructures and the Humanities in Ireland”
*Susan Schreibman,
Don Gourley,
Keith Rochford,
Digital Humanities Observatory, IE
15:30~16:00 Coffee Break
16:00~17:30 Application – Biomedicine and Life Sciences I

Chair:
Yannick LEGRE, HealthGrid, FR

Speakers:
“VPH concepts in Health-e-Child ”
Yannick LEGRE,
MAAT-G, FR

“Grid-enabled Virtual Screening Service Based on Grid Application Platform”

Mason Hsiung,
ASGC, TW

“DrugScreener-G: An Integrated Environment for Grid-enabled Large-Scale Virtual Screening with Tools for Computer-Aided Drug Design and Modeling”
Jincheol Kim,
* Sehoon Lee
KISTI, KR
Grid Middleware & Interoperability III

Chair:
Robert Jones,
CERN, CH

Speaker:
“Synergies between Service Grids and Desktop Grids”
Peter Kacsuk,
MTA SZTAKI, HU

“An Approach to Grid Interoperability Using Ganga”

Hangi Kim,
KISTI, KR

“The Open Science Grid/TeraGrid Gateway”
Steven TIMM,
Fermi National Accelerator Laboratory, US

“Scientific Workflows with UNICORE6”

Bastian DEMUTH,
Juelich Supercomputing Centre, DE
Application - Humanities & Social Sciences II

Chair:
Alexander Voss,
NCeSS, University of Manchester, UK

Speakers:
“Social Simulation: Scaling up Social Science Investigations”
Alexander Voss,
NCeSS, UK
Andy Turner,
Univ. of Leeds, UK

“The ASTRA (Ancient instruments Sound/ Timbre Reconstruction Application) Project Brings History to Life!”
Giuseppe LA ROCCA,
INFN, IT

“Creating an ASEAN Youth SONET and eCulture Portal”
Faridah Mohd Noor, University of Malaya, MY

“Introduction to the Survey Research Data Archive in Taiwan”

Ruoh-Rong YU,
Academia Sinica, TW

“A Virtual Research Infrastructure for Transcultural Research”
Peter GIETZ,
Cluster Asia and Europe, University of Heidelberg, DE
(Remotely)

Date : 23rd April 2009 (Thursday)
Time
Conference Room 1
Conference Room 2
Media Conference Room
09:00~09:20 Registration
09:20~10:00   Keynote Speech III

Chair:
Simon C. Lin,
Academia Sinica, TW

Speaker:
“New Resource Provision Paradigms for Grid Infrastructures: Virtualization and Clouds”
Ruben Santiago Montero,
Distributed System Architecture Group, ES
 
10:00~10:30 Coffee Break
10:30~12:30   Grid Activities in Asia Pacific III

Chair:
Bob Jones,
CERN, CH

Speakers:
“Grid Activities in Australia”
Geoffrey Taylor,
UNIMELB, AU

“Tier2 In Beijing”
Jingyan Shi,
IHEP, CN

“Grid R&E Activities in KR”
Soonwook Hwang,
KISTI, KR

“WLCG Node in Pakistan – Challenges & Experiences”
Adeel-ur-Rehman,
National Centre for Physics (NCP), QAU Campus, Islamabad, PK

“Grid Computing in the Philippines: Focus on Applications and Training”
Rafael Saldana,
AdMU, PH

“Grid Activities in Indonesia”
Basuki Suhardiman,
ITB, ID

“Grid Activity in Chonnam National University In vitro test for docking results”
Doman KIM, CNU, KR
 
12:30~14:00 Lunch (4F)
14:00~15:30 Application – Biomedicine and Life Sciences II

Chair:
Yannick LEGRE, HealthGrid, FR

Speakers:
“Data Management and Analysis Infrastructure for the 1000 Genomes Project”
Paul Flicek,
EBI, UK

"Supporting Anti-cancer Drug Discovery by a Private SZTAKI Desktop Grid System"
Jozsef Kovacs,
MTA SZTAKI, HU

“GENIUS Grid Portal and Robot Certificates to Perform Phylogenetic Analysis on Large Scale : An Experience within the Italian LIBI Project”

Giuseppe La Rocca,
INFN, IT

“Malaria Epidemiology Modeling Using Volunteer Computing”
Nicolas Maire,
Swiss Tropical Institute, CH
Grid Computing & Cloud Computing I

Chair:
Steven Timm,
Fermi Lab, US

Speakers:
“Grids and Clouds: a Comparison”
Francois GREY,
UNOSAT, CERN, CH

“Virtualized Grid on a Virtualized Network---Magrathea, VirtCloud, and SBF”
Ludek MATYSKA,
CESNET, CZ

“Impact of Advanced Virtualization Technologies on Grid Computing”
Stefan Freitag,
Dortmund University of Technology, DE

“BalticCloud: Leveraging Existing Grid Infrastructure with Cloud Virtualization”
Ilja Livenson,
NICPB/BalticGrid‐II, EE (Estonia)
(Remotely)
Operation & Management I

Chair:
Klaus-Peter Mickel,
Karlsruhe Institute of Technology, DE

Speaker:
“Towards Cloud Computing@home: Ensuring Collective Availability in Volatile Resource Pools via Forecasting”
Derrick KONDO,
INRIA, FR

“Jarifa: Supporting the Social Extremadurathome.org Project”
Daniel Lombraña GONZÁLEZ,
University of Extremadura.Centro, ES

“Analysis of the Present and Future Usage of the Open Science Grid”
Brian Bockelman,
University of Nebraska-Lincoln, US

“Grid User Support Beyond the Project Life Cycle”
Torsten Antoni,
Karlsruhe Institute of Technology, DE

15:30~16:00 Coffee Break
16:00~17:30

Application – Biomedicine and Life Sciences III

Chair:
Peter RICE,
EBI, UK

Speakers:
“Clinical Repository for Ethical E-infrastructure and Data Sharing (CREED)”
Yannick LEGRE,
MAAT-G, FR

“Developing a Philippine Cancer Data Grid. Part 1. Building a Prototype for a Data Retrieval System for Breast Cancer Research Using Medical Ontologies”
Andrei CORONEL,
Rafael SALDANA,
AdMU, PH

“EMBRACE: Building Interoperable Services for Biology”
Peter RICE,
European Bioinformatics Institute, UK

Grid Computing & Cloud Computing II

Chair:
Ludek MATYSKA,
CESNET, CZ

Speakers:
“Virtual Machines, Volunteer Computing and the CernVM Project”
Ben SEGAL,
CERN, CH

“A Desktop Grid Computing Service for Connect6 Applications”
I-Chen Wu, Chingping Chen, Ping-Hung Lin, Der-Johng Sun & Hsin-Yun Tsou Department of Computer Science, National Chiao Tung University, TW
Kuo-Chan Huang
Department of Computer and Information Science, National Taichung University, TW
Lung-Ping Chen
Department of Computer and Information Science, Dong Hai University, TW


“Elastic Cloud Computing Infrastructures in the Open Cirrus Testbed Implemented via Eucalyptus”
Christian Baun,
FZK, DE

“Belle Monte-Carlo Production on the Amazon EC2 Cloud
*Martin SEVIOR, Tom FIFIELD, University of Melbourne, AU
Nobu KATAYAMA, KEK, JP

Operation & Management II

Chair:
Kento AIDA,
National Institute of Informatics, JP

Speaker:
“Plans for a German Grid Operations and Support Centre”
Sabine Reisser,
Karlsruhe Institute of Technology, DE

“UK Grid Operations Update”
Jeremy Coles,
University of Cambridge – GridPP, UK

“Catch-All Virtual Organizations - Solution for Heterogeneous and Disperse Grid Users Communities”
Jan Kmunicek,
CESNET, CZ

“Resource Management in Computational Grid”
Murugeswari K,
Thiagarajar College of Engineering, IN (Cancel)

“GILDA Status and Recent Activities in Grid Training”
Marco Fargetta,
INFN, IT
17:30~18:00   Closing Ceremony  
19:00 Banquet (Invitation Only)